Общежитието като втори дом и урок по самостоятелност
5 февруари 2026 г — Да започнеш образованието си в Американския колеж в София едва на 13 години, далеч от дома, е истинско предизвикателство.„Бях развълнувана, но и притеснена“, спомня си една от нашите възпитанички. „Да живея в една стая с още три момичета звучеше едновременно вълнуващо и леко плашещо.“ Както и други колежани, тя пристига от по-малък град в България и не знае какво точно да очаква от живота в общежитието.
Още първия ден Гергана среща бъдещата си най-добра приятелка Виктория. „И двете бяхме със суичъри на Ариана Гранде, с очила и осъзнахме, че сме еднакво странни.“ Любимите им теми - Хари Потър и състезанията по математика - им носят усещане за близост. „Да имаш толкова подобен на теб човек само на два метра разстояние всеки ден е невероятно успокояващо,“ споделя Гергана. Днес двете отново са съквартирантки - този път като студентки в Милано.
Общежитието бързо се превръща в място за приятелства и споделени истории. От изгубване в метрото часове наред до наводнената стая по време на „вечерта на голямото къпане“, тези моменти изграждат характер и самостоятелност. „Животът в общежитието ме научи да управлявам времето си, отговорностите си и самата себе си“, казва Гергана.
В това израстване важна роля имат доверените възрастни, като Руми, които са на разположение в общежитието през цялото денонощие. “Руми беше строга, но истински грижовна. Вероятно щях да пропусна половината си часове без нея,“ споделя Гергана.
Години по-късно ефектът е налице. „Преходът към университета бе изненадващо естествен. Някои от най-хубавите ми години минаха в колежа“. За много от гимназистите ни общежитието на Американския колеж е повече от място за пребиваване – то е втори дом, в който младите хора постепенно откриват своята самостоятелност.