Учим и играем заедно с малките ни приятели от 39. училище

28 април 2026 г  --- „Играта е отговорът на въпроса как се появява нещо ново“, казва известният психолог на развитието Пиаже. Така че всеки път, когато децата ритат топка, държат четка за рисуване или чоплят земята в търсене на буболечки, вместо да им напомняме да внимават, нека ги оставим да играят.

Във въображаемия свят на игрите има една много специална форма на игра: настолните игри. Когато се събираме около масата, за да хвърлим заровете и да местим фигурките по дъската, ние не просто прекарваме времето си приятно, а изграждаме взаимоотношения, преодоляваме различията между поколенията, създаваме нови спомени и подобряваме здравето си.

Скрабъл, дама или „Не се сърди, човече!“ – независимо дали става въпрос за състезателна стратегия или пъзел, настолните игри имат уникалната способност да събират хората и да ни учат на житейски умения. Не е изненадващо, че те са и мощен инструмент за изграждане на мостове между училищата.

Като част от програмата с 21-годишна история за обучение в служба в полза на обществото на катедрата по английски език, ръководена от Румяна Иванова, осмокласниците на колежа изработиха свои настолни игри, които да споделят с по-малките си приятели от 39. училище в ж.к. „Младост-2“. Целта на тази ежегодна инициатива, започнала още през учебната 2004-2005 г., е да вдъхнови колежаните за доброволчество и работа в полза на общността.

Работейки в партньорство с ученици от 1. до 4. клас, осмокласниците подготвиха работни листове и разработиха персонализирани настолни игри, за да помогнат на по-малките играчи да подобрят уменията си по английски език. В нашата SCIFI лаборатория учениците проектираха и изработиха игрални табла и фигури, използвайки творчески подходи – от карти и фигурки на животни до камъчета и авторски рисунки.

Кулминацията на проекта се състоя на 1 април 2026 г., когато по-малките ученици посетиха кампуса на колежа за традиционния Панаир на настолните игри. Беше вълнуващо да видим радостта, с която гостите се втурваха към своите по-големи приятели, които вече бяха опознали по време на посещенията в тяхното училище през март. Следващата спирка за игрите са класните стаи на 39. училище. Малки или големи – всички обичаме да играем и учим най-лесно чрез играта!